Po Ustavu, zaposleni su slobodni da osnuju sindikat, što znači da je, formalno, za osnivanje sindikata potrebno samo da postoji želja zaposlenih da to učine. Oni najvoljiniji formiraju Inicijativni odbor, a svi zainteresovani potpisuju pristupnicu sindikatu. Inicijativni odbor rukovodi pripremnim radnjama, zakazuje i organizuje sastanak na kome se donosi odluka o formiranju sindikata u preduzeću, izglasava se statut sindikata, i imenuju se predsednik i članovi organa sindikata. Prvi korak je završen.
Upis u Registar
Sledeći korak je upis u registar kod Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Prijava se mora podneti u roku od 15 dana od osnivanja sindikata, a podnosi je ovlašćeno lice – lice koje je kao takvo određeno aktom sindikata. Ona sadrži zahtev za upis, statut sindikata, akt o osnivanju, izjavu o nivou osnivanja sindikata, izjavu o broju članova i dokaz o uplati takse za osnivanje.
Ako u prijavi postoje bilo kakvi nedostaci, Ministarstvo je dužno da u roku od 15 dana od prijema prijave o tome obavesti podnosioca, koji, opet, ima 15 dana da te nedostatke ispravi. Ako nedostatak nema, sindikat je uspešno upisan u registar, čestitamo. U roku od osam dana, dužni ste da dostavite rešenje o upisu u registar poslodavcu.
Ukoliko dođe do promene podataka o sindikatu koji su upisani u registru, potrebno je podneti zahtev za promenu podataka, što se čini u roku od 15 dana od dana kada je nastupila promena.